ZVaS 2018

Závody vlčat a světlušek o putovní totem náčelníka a vlajku náčelní

Závody světlušek a vlčat (věková kategorie 7 - 11 let) se konají jednou za dva roky a střídají se se Svojsíkovým závodem (věková kategorie 12 - 15 let). V každém závodě je vždy základní kolo (okres a okolí), krajské kolo a celostátní. Pro letošek se pořádání základního kola ujalo naše středisko Permoník, a to 21.4.2018.

Žabárna se proměnila ve Stříbrné jezero, na kterém byl ukryt poklad, o který svedli souboj proradní bandité a čestní indiáni. O záchranu pokladu se postaralo 22 hlídek světlušek a vlčat, které měly za úkol získat druhou část mapy k poladu a drahé kamení, aby mohly zaplatit převozníkovi. Závody jsme společně zahájili slavnostním nástupem se vztyčováním vlajky, nechyběli ani bandité a indiáni, kteří žádali hlídky o pomoc. Závod odstartoval před půl desátou a končil v pozdním odpoledni. Na trase bylo deset záludných úkolů, které se plnily v lese i ve městě. Příkladem byla první pomoc, fyzická zdatnost, poznávání přírodnin, ale i manuální zučnost nebo schopnost vyhledávat informace. Všechny hlídky úkoly zdárně splnily a mohly se vypravit pro poklad, ke kterému je dopravil převozník na kánoi. Na místě byl pro děti připraven další program, a to indiánské bingo, lakros nebo indiánské tvoření lapačů snů. Nádherné počasí nám pomohlo k velmi vydařené akci. Slavnostní vyhlášení výsledků bylo opět formou nástupu se skautskou hymnou a předáním putovního totemu vítězné hlídce vlčat a vlajky vítězné hlídce světlušek. Do krajského kola postoupily hlídky: Volavky Dvůr Králové nad Labem, Poštolky Vrchlabí za dívčí kategorii a za chlapeckou: Stopaři Trutnov, Kocouři Červený Kostelec a Permoník Vrchlabí. Rtyňské hlídky také vybojovaly krásná umístění: 4. místo Hadi (nesoutěžní), 4. místo Tygři, 11. místo Mloci, gratulujeme.

Děkujeme za finanční podporu Městu Rtyně v Podkrkonoší a Svazku obcí Jestřebí hory. Další poděkování za ochotu a vstřícnou spolupráci patří Městské knihovně Rtyně v P., Rtyně.net, Kola Rtyně, Razítka Šlégr Trutnov, Velkon spol.s.r.o., Catering Exner, Erica Copy Shop Náchod. Děkujeme za spolupráci.

Petra Ševců
velitelka závodu