Tábor 1.-14.7.2018

Čas utíká neuvěřitelně rychle a s ním utekl i náš tábor pořádaný tradičně již po dvaadvacáté v Ruprechticích nedaleko Broumovských stěn. Čtyřiapadesát dětí, desítka vedoucích a další pomocníci byli rozděleni do jedenácti družin dle toho, jak se scházejí celoročně ve Rtyni a v Havlovicích.

Starší členové a několik statečných rodičů se s vervou pustili do stavění tábora, a tak není divu, že na louce vzniklo během několika hodin „stanové městečko.“ Toto městečko si funkčně dotvořili a zvelebili již sami účastníci během družinového programu. Děti byly šikovné, a tak stožár, brána, hráz, ohňový kruh, lornovače a teepee posloužili i dalšímu turnusu. Mimo klasický družinový program se plnili skautské zdatnosti, vlčci, slib, tři bílé tesáky a tři orlí pera. Denní služba se musela podílet na přípravě stravy. Nechyběly ani celodenní výlety do Zvířecí farmy, Aquaparku, Merkuru, Muzea papírových modelů či do Broumovského kláštera. Navštívil nás také kynologický spolek z Hronova, který nám předvedl výcvik dvanácti psů. Tématem celotáborové hry bylo cestování časem. Všichni se snažili dopadnout doktora Pattexe, který sestrojil stroj času, jenž při spuštění spotřeboval elektřinu celého světa. Doktor se nekontrolovatelně přesouval časoprostorem. Děti, jako ti nejlepší z nejlepších, si postavily vlastní stroj času a neohroženě doktora pronásledovaly. Dostaly tak možnost se podívat do pravěku, na divoký západ, jako první objevily Ameriku, a dokonce poznaly budoucnost. Noční hry, stezka odvahy, hlídky, zážitky a dobrodružství… to vše bylo téměř denní samozřejmostí. Čtvrteční déšť zrušil slavnostní táborák. Tábor byl tedy ukončen až pátečním táborákem s rodiči, a o to byl větší. Tábor se vyvedl bez zranění.

Musíme zde velice poděkovat všem rodičům, kteří pomáhali. Jmenovité poděkování patří i pánům Michalovi Pěknému, Fléglovi a Najmanovi a paní Součkové. Děkujeme též Obci Havlovice za dar na výrobu nových táborových kamen. Velkou zásluhu a obviv mají i vedoucí, kteří připravili kvalitní program. Tábor byl částečně hrazen z dotace Města Rtyně v Podkrkonoší.

Stanislav Řezníček a Vít Vosáhlo
(vůdce tábora a programový vedoucí)