Oslavy 100 let republiky pohledem skautů

Společně s dětmi jsme si připomínali velké výročí naší republiky kromě programů na schůzkách hned dvěma většími akcemi - nejprve jsme se zúčastnili oslav výročí, které pořádalo Město Rtyně a s radostí a hrdostí jsme se oblékli do krojů, vzali naše vlajky a připojili se k akci jak v kině, tak i následně při sázení památné lípy. Zároveň jsme ozdobili přítomné trikolorami a tím jsme se zapojili do celorepublikové skautské výzvy. Jsme moc rádi, že jsme byli při společných rtyňských oslavách a mohli jsme na místě přiložit ruku k dílu.

Hned příští sobotu jsme se sešli na Žabárně, která se proměnila v jednu velkou skautskou poštu. Na základě výzvy od A. B. Svojsíka se z nás pro ten okamžik stali skautští doručovatelé pošty a přenesli jsme se tak do roku 1918, kdy se i za pomoci skautů vytvářela nová republika. Prvními známkami byly známky se skautskou tematikou a skauti přenášeli důležité depeše. V zapečetěných obálkách jsme nosili dopisy do Obecního domu, na Pražský hrad nebo třeba do Harrachova paláce. Museli jsme zároveň dávat pozor na záškodníky, kteří chtěli překazit budování nového státu a byli pro zachování monarchie. Děti přenosily velké množství dopisů a nakonec se nám podařilo naši republiku vybudovat. Abychom dočerpali síly, dali jsme si výbornou bramborovou polévku a na ohni opekli buřty.

Jitka Mertlíková